Łęki Szlacheckie - oficjalna strona internetowa

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start

Spektakl teatralny „Skąpiec” w Gimnazjum w Tomawie

Email Drukuj PDF

15 grudnia 2017 roku Publiczne Gimnazjum w Tomawie  gościło aktorów Teatru Młodego Pokolenia w Białymstoku, którzy przedstawili adaptację komedii Moliera ,,Skąpiec”, będącą w kanonie lektur obowiązkowych. Trudna lektura zyskała nowe oblicze. Trójka utalentowanych aktorów zmierzyła się z archaicznym tekstem i przystosowała go w sposób ciekawy dla współczesnego widza. Sztuka rozpoczęła się punktualnie o godzinie 8.10.  Kiedy pojawił się pierwszy aktor, na widowni zapanowała upragniona cisza. To Harpagon – tytułowy skąpiec, lichwiarz, którego główną namiętnością były pieniądze. O szkatułce, w której trzymał owe oszczędności, mówił jak o ukochanej kobiecie, a jej zniknięcie przyprawiło go niemalże o utratę zmysłów. Kolejne sceny podkreślały coraz wyraźniej, jak wielkim dusigroszem był główny bohater. Jego plany matrymonialne z młodą i piękną Marianną nie miały nic wspólnego z miłością, to kolejna transakcja handlowa i ważne, by „bodaj coś zdobył w gotowiźnie”. Nie interesował go także los własnych dzieci, chce ich się pozbyć z domu, bogato „wydać”, nie uszczuplając własnego majątku.
Spektakl był bardzo pouczający, pełen gorzkiego humoru, przedstawiał studium skąpstwa, które uosabiał Harpagon. Aktorzy wystąpili w maskach i w charakterystycznych strojach, które pięknie oddały klimat XVII-wiecznej rzeczywistości. Gra w ograniczonym składzie wymagała od nich dużych umiejętności mimicznych, sprawności ruchowej i głosowej. Młodzi aktorzy zostali bardzo pozytywnie odebrani przez społeczność tomawskiego gimnazjum. Wizyta teatru okazała się pożyteczną lekcją języka polskiego „na żywo” i ciekawym doświadczeniem. Sztuka dała uczniom możliwość podpatrzenia aktorskiego rzemiosła, stanowiła okazję do przypomnienia treści i problematyki utworu Moliera, a  najmłodsi  gimnazjaliści otrzymali niezwykłe zaproszenie do przeczytania książki.
Widzowie nagrodzili profesjonalną grę aktorów głośnymi brawami. Każdy  z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem obejrzał tą unowocześnioną i niezwykle zabawną wersję barokowej komedii. W inscenizacji pojawiło się wiele humorystycznych momentów i śmiesznych dialogów. Akcja spektaklu była żywa i dynamiczna.
Gimnazjaliści mogli obejrzeć widowisko dzięki współpracy dyrektora Gimnazjum w Tomawie p. Anny Wojakowskiej - Wolskiej z p. Martą Stępień – dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej. Zaprezentowany spektakl to jedna z form popularyzacji literatury i mamy nadzieję, że przyczyni się do rozwoju czytelnictwa.

 
PPWOW

Aktualności


Dzisiaj jest: Sobota
20 Lipca 2019
Imieniny obchodzą
Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń,
Eliasz, Heliasz, Hieronim, Leon,
Małgorzata, Paweł, Sewera

Do końca roku zostało 165 dni.
Zodiak: Rak 

 

 

 


 

 

190606 harmonogram

dziennik_ustaw_xxx

161004 mapa

190111 baner

150730 RSIP-Baner

160916 logo

150521 logo

logo

160824 LOGO

170918 baner

151117 obywatel slider

140602_io

141114 logo

mini_CEiDG

160707 GP

baner_boczny_elearning

141007_lokals

151203 logo

140129_flagaUE

170710 banner